Vegyes életbiztosítás: Miért választják egyre többen ezt a megtakarítási formát?
Sokan a kiszámíthatóságot és a megbízhatóságot tartják a legfontosabbnak egy megtakarítás kapcsán, ennek tükrében pedig nem meglepő, hogy a vegyes életbiztosítás egy rendkívül népszerű formának számít napjainkban.
Amikor takarékossági célokra keressük a legmegfelelőbb konstrukciót, általában nem a biztosítói formák jutnak először az eszünkbe, hiszen ezek vonatkozásában még mindig a kockázatviselési szolgáltatás a legnagyobb húzóerő. Ugyanakkor a vegyes életbiztosítás egyre elterjedtebb megtakarítási eszköznek számít, hiszen a 2020-as adatok alapján 400 ezernél is több ilyen aktív szerződés volt Magyarországon, azóta pedig ez a szám jó eséllyel még tovább emelkedett. Ahogy arra a grantis.hu szakértői is rávilágítanak, ennek magyarázata igen egyszerű. Tudniillik ennek a megoldásnak jó néhány előnye van, ráadásul számtalan különféle élethelyzetben is jól alkalmazható. Mielőtt azonban határoznánk, feltétlenül érdemes alaposan megismerni működését.
Mi is pontosan a vegyes életbiztosítás?
A biztosítók kétségkívül egyik legnépszerűbb konstrukciója immáron hosszú évtizedek óta a kockázati életbiztosítás, köszönhetően egyszerű struktúrájának és átlátható feltételeinek. A forma lényege, hogy meghatározott havi díj ellenében a szolgáltató garantál egy adott szerződéses összeget, amit az általunk megjelölt kedvezményezett kap meg, ha velünk esetleg történik valami. Ezek a konstrukciók jellemzően haláleset bekövetkeztekor térítenek, ám kiegészítő opciókkal ez a kör tovább bővíthető. Ugyanakkor fontos információ, hogy ha nem történik káresemény a futamidő alatt, akkor a biztosítás a lejáratkor kifizetés nélkül szűnik meg. A vegyes életbiztosítás ezzel szemben tartalmaz megtakarítási elemet is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szerződéses összeg kiutalása mindenképpen megtörténik, vagy a káresemény bekövetkeztekor, vagy ennek hiányában a lejáratkor. Ez gyakorlatilag egy dupla védőhálót biztosít, hiszen nem csupán egy komoly összeghez férhetünk hozzá idővel, de amiatt sem kell aggódnunk, hogy szeretteink anyagi támogatás nélkül maradnak, ha a mi keresetünk esetleg végérvényesen kiesik a családi költségvetésből. Ennek tükrében tehát jól látszik, hogy ez egy olyan forma, aminek nagyon sokan hasznát vehetik. Ezzel együtt joggal merülhet fel a kérdés, mégis minek köszönheti hatalmas népszerűségét, hiszen más konstrukciók is képesek ugyanilyen, vagy legalábbis nagyon hasonló feltételeket biztosítani.
A vegyes életbiztosítás előnyei és hátulütői
A legnagyobb pozitívumnak kétségkívül a kiszámíthatóság számít, ez pedig legfőképp a konstrukció szerkezetéből fakad. Tudniillik ennél a formánál a szerződéskötéskor mi magunk határozzuk meg a biztosítási összeget, a kifizetés pedig – történjen az akár káreseményt, akár a lejáratot követően – ennél kevesebb biztosan nem lesz. Azaz a biztosító garanciát vállal arra, hogy ezt a pénzt mi mindenképpen meg fogjuk kapni. Ez nagy biztonságérzetet ad, ám az is vitathatatlan, hogy ennek ára van. Mégpedig az, hogy a pénzintézet is alacsony rizikót vállal, ennélfogva az elérhető kamat aránylag alacsony lesz majd, még úgy is, hogy a vegyes életbiztosítás többlethozamát a biztosító kifizeti neked. Bizonyos esetekben tehát nem kifizetődő ezt a módozatot választanunk, hanem jobban járhatunk például egy befektetési egységhez kötött változattal. Ezt legfőképp az határozza meg, mennyi időnk van hátra a nyugdíjig, mekkora a kockázattűrő képességünk és persze az sem mindegy, milyen meglévő befektetésekkel rendelkezünk. Ezeknek a szempontoknak a kielemzése azonban komoly tapasztalatot kíván, ezért portfóliónk összeállításánál mindenképpen kérjük ki egy független pénzügyi szakértő útmutatását.